Nový historický podcast vytváříme pro všechny, kteří touží pochopit současnost.
To, jak žijeme dnes a budeme žít zítra, je pokračováním bouřlivého “Dlouhého devatenáctého” — období od Velké francouzské revoluce po konec první světové války. Obě tyto události nenávratně změnily život v Evropě a jsou spojeny s osobnostmi z masa a kostí, které motivovaly obdobné touhy jako dnes nás.
S dobře mířeným humorem a lehkostí stoletím prochází Filip Harviš a Petr Šuráň.
Nemusíte být odborníky na historii, abyste si Dlouhé 19. užili. Pořad ocení i studenti středních a základních škol, ať už na zkoušky a písemky, nebo k maturitě.
Napříč Evropou vznikají první továrny, které ovlivňují společenské uspořádání. Zakládají se první pracovní odbory a hnutí. Vědecko-technický pokrok je na…
Bitva u Hradce Králové v roce 1866, kde Rakousko utrpělo drtivou porážku od Pruska, vedla k rozdělení Rakouského císařství na Rakousko a Uhersko a přijetí…
Na rakouský trůn nastupuje mladý panovník a vzbuzuje mezi poddanými velké naděje. Bude to právě on, kdo dá zemi konečně tu vytouženou ústavu? A jak se mu…
1848 je rokem revolucí. Poeticky označován jako jaro národů. Jedno je jisté, rozhodně nepatřil k těm nudným. Vlivem mnoha okolností (od ekonomických, až po ty…
Po třiceti letech neustálého válčení je v Evropě velká poptávka po míru. Dokáže ho ovšem někdo garantovat celé Evropě? Může to být hrabě Metternich a nebo…
Druhý díl epizody č. 2, která se věnuje francouzskému císaři Napoleonu Bonapartovi si klade za cíl pokrýt bílá místa, která za sebou zanechal film stárnoucího…
První díl epizody č. 2, která se věnuje fravěnovaný francouzskému císaři Napoleonu Bonapartovi si klade za cíl pokrýt bílá místa, která za sebou zanechal film…
Velká francouzská revoluce. Při vyslovení těchto tří slov si každý představí něco jiného. Někdo gilotinu, jiný rovnost a další ulice plné krve. Jaká byla VRF…
Podcast Dlouhé devatenácté je tu pro všechny, kteří touží pochopit současnost. Věděli jste, že to, jak žijeme dnes a budeme žít zítra, je pokračováním…
Filip Harviš
Absolvent katedry historie na Univerzitě Palackého, kde úspěšně složil magisterskou zkoušku. Své historické znalosti dále prohluboval na zahraničním studiu na University of Lincoln. Následně chvíli působil jako pedagog na základní škole. Filip je také člověkem s velkou zálibou ve filmu, divadle, sportu a dobrém řemeslném pivu. V podcastu Dlouhé devatenácté je tím, kdo přináší témata a rád o nich košatě vypráví.
Petr Šuráň
Vystudoval právnickou fakultu na Univerzitě Palackého a v současnosti se věnuje budování své profesní praxe. Petr se ve svém volném čase věnuje hudbě, divadlu a nepochybně historii. V podcastu Dlouhé devatenácté je takovým tím zvídavým elementem, který rád do věcí šťourá.
Lukáš Citnar
Absolvoval filmovou a divadelní vědu na Univerzitě Palackého, věnuje se režii a scenáristice, převážně hrané tvorby. Účastnil se studia scenáristiku na New York Film Academy. Pracuje na několika dalších podcastech a mimo jiné se podílí i na tvorbě Dlouhého devatenáctého a Příběhů krajiny.
Olympiáda: zrod fenoménu. Kde se vzala délka maratonu a první doping?
Pusťte si olympijský bonus, je zdarma!
Přihlaste se k odběru novinek o našich pořadech a bonus je váš.