Bitva u Hradce Králové v roce 1866, kde Rakousko utrpělo drtivou porážku od Pruska, vedla k rozdělení Rakouského císařství na Rakousko a Uhersko a přijetí prosincové ústavy v roce 1867. Událost měla dalekosáhlé dopady na politické uspořádání Rakouska, včetně požadavků na autonomii z různých národnostních skupin uvnitř říše. Čeští politici usilovali o větší autonomii, podobně jako Maďaři, ale narazili na opozici jak ze strany českých Němců, tak samotných Maďarů. Vznikly dvě politické frakce – Staročeši a Mladočeši, které mezi sebou začaly soupeřit o moc. Neúspěch pokusů o národní vyrovnání vedl k rozvoji českého politického života a ke změnám ve vztazích mezi Čechy a Němci. Politici se museli zaměřit na reálné problémy říše, jako jsou cla a státní správa, což přispělo k profesionalizaci české politiky.
Mohlo by vás také zajímat
21 min
5/ Kdy vznikly suvenýry a jak ohrožují malá města
Suvenýry jsou nedílnou součástí cestování a potkáváme je prakticky ve všech koutech světa. Kde se ale vzaly? Rozdělují se nějak? A existuje ještě něco jako…
35 min
4/ Pratur
Věděli jste, že předchůdce našich dnešních krav byl divoký pratur? Tento mohutný tvor se zakřivenými rohy kdysi obýval území od jižní Skandinávie po severní…
43 min
4/ Nejlepší aplikace na cestování
Mobilní aplikace mohou ušetřit čas i energii během všedního fungování i při cestování. Dali jsme pro vás dohromady balíček našich oblíbených aplikací, které…
Dlouhé devatenácté: Olympiáda, zrod fenoménu
Kde se vzala délka maratonu a první doping? Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! Toto Coubartainovské heslo patří neodmyslitelně k novodobým olympijským…