Bitva u Hradce Králové v roce 1866, kde Rakousko utrpělo drtivou porážku od Pruska, vedla k rozdělení Rakouského císařství na Rakousko a Uhersko a přijetí prosincové ústavy v roce 1867. Událost měla dalekosáhlé dopady na politické uspořádání Rakouska, včetně požadavků na autonomii z různých národnostních skupin uvnitř říše. Čeští politici usilovali o větší autonomii, podobně jako Maďaři, ale narazili na opozici jak ze strany českých Němců, tak samotných Maďarů. Vznikly dvě politické frakce – Staročeši a Mladočeši, které mezi sebou začaly soupeřit o moc. Neúspěch pokusů o národní vyrovnání vedl k rozvoji českého politického života a ke změnám ve vztazích mezi Čechy a Němci. Politici se museli zaměřit na reálné problémy říše, jako jsou cla a státní správa, což přispělo k profesionalizaci české politiky.
Mohlo by vás také zajímat
44 min
Dlouhé devatenácté: Amerika First II. — Od kolonie k supervelmoci
Jak se mladý národ na okraji světových dějin proměnil v globální supervelmoc? V této epizodě odhalíme klíčové momenty americké historie, které formovaly její…
1h 2 min
Dlouhé devatenácté: Amerika First I. — historie prezidentství od Washingtona k Rooseveltovi
V prvním díle naší minisérie o Spojených státech během devatenáctého století se zaměříme na prezidentský úřad. Podíváme se spolu na to jakým vývojem prošla…
14 min
10/ Když exploduje krajina — komorový odstřel na Chlumu
Rok 1954. V lomu na Chlumu u Srbska se připravuje velkolepý komorový odstřel. Do podzemí putuje 13 tun trhaviny – včetně staré vojenské munice, leteckých pum…
15 min
Dlouhé devatenácté: Smrtící ostří – Historie gilotiny
V této epizodě se ponoříme do příběhu jednoho z nejikoničtějších nástrojů popravy – gilotiny. Od jejího vynálezu ve Francii až po období Francouzské revoluce,…