Podcast Dlouhé devatenácté je tu pro všechny, kteří touží pochopit současnost. Věděli jste, že to, jak žijeme dnes a budeme žít zítra, je pokračováním bouřlivého devatenáctého století — období od Velké francouzské revoluce po konec první světové války? Tímto klíčovým stoletím vás s nadsázkou a humorem provádíme já, Filip Harviš, a já, Petr Šuráň. Povíme si o tom, jak lehké bylo vydat vlastní ústavu, jestli je Napoleon padouch nebo hrdina, proč Hanka a Linda podvedli národ a co všechno přecházelo k tomu, aby se mohla formovat česká společnost. Nemusíte být odborníky na historii, abyste si Dlouhé 19. užili, právě naopak. To zjistíte hned, jakmile si pustíte první epizodu!
Mohlo by vás také zajímat
17 min
Zázračný Antonínův pramen – Adventní příběh z Jeseníků
Pod zamrzlou krajinou Jeseníků se ukrývá vánoční příběh, který je stejně krutý jako magický. Helena, která putuje z adventních trhů, se ocitá ve spárech…
45 min
Kapr — sváteční poutník, hrdina i vetřelec
Kapr k českým Vánocům prostě patří. Na ulici si ho pečlivě vybereme, na chvíli se stane obyvatelem naší vany a nakonec ho připravíme na všechny možné způsoby …
37 min
Vánoce v 19. století – Od tradic k moderním svátkům
Vánoce, jak je známe dnes, prošly během 19. století zásadní proměnou. Tento díl vás zavede do doby, kdy se setkávaly staroslovanské tradice se vznikajícími…
30 min
Risorgimento – Jak vznikla moderní Itálie
Itálie, země bohaté kultury, umění a historie, byla po celá staletí roztříštěna do malých států. Až v 19. století začala cesta k jejímu sjednocení – proces,…