Druhý díl podcastu ZIPkód nabídne vhled do psychologie cestování. Martina Foldynová se ptá cestovatele Jiřího Kafky na to, jak mu cestování změnilo život. Dlouhá léta se věnoval fotbalu a v 50 letech se mu naskytla možnost poprvé vyrazit do světa úplně sám. Promluví o tom, jak se dorozumívá v cizí zemi i bez jazyka, jak se na cestu připravuje a co si z toho potom odnáší zpět do České republiky. Druhým hostem je psychoterapeut a bývalý katolický kněz Richard Machan, který cestování vnímá jako způsob k poznávání sebe sama a rozšíření obzorů. Ocitnout se v neznámém prostředí může pomoci k osobního růstu a k větší otevřenosti. Nabízí rady, jak překonat strach z cestování.
Mohlo by vás také zajímat
44 min
Dlouhé devatenácté: Amerika First II. — Od kolonie k supervelmoci
Jak se mladý národ na okraji světových dějin proměnil v globální supervelmoc? V této epizodě odhalíme klíčové momenty americké historie, které formovaly její…
1h 2 min
Dlouhé devatenácté: Amerika First I. — historie prezidentství od Washingtona k Rooseveltovi
V prvním díle naší minisérie o Spojených státech během devatenáctého století se zaměříme na prezidentský úřad. Podíváme se spolu na to jakým vývojem prošla…
53 min
13/ Cesta za snem – Vystěhovalectví v 19. století
Devatenácté století bylo obdobím velkých nadějí i obrovského utrpení. Miliony Evropanů hledaly nový začátek v zemích jako USA nebo dokonce Brazílie. Jaké…
14 min
10/ Když exploduje krajina — komorový odstřel na Chlumu
Rok 1954. V lomu na Chlumu u Srbska se připravuje velkolepý komorový odstřel. Do podzemí putuje 13 tun trhaviny – včetně staré vojenské munice, leteckých pum…